Darbų saugos instrukcijos ir pareiginiai nuostatai
- Visas Mūsų paruoštas darbų saugos ir sveikatos instrukcijas, pareiginius nuostatus bei žurnalus rasite PARDUOTUVĖJE.
- Dėl darbų saugos dokumentų paketų rašyti el. paštu info@dskonsultacijos.lt arba skambinti +37068480706.
DARBŲ SAUGOS INSTRUKCIJOS
Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas numato, kad darbdavys turi parengti darbų saugos ir sveikatos instrukcijas pagal funkcijas, kurias atlieka darbuotojas. Kiekvienas darbdavys turi užtikrinti darbuotojui saugias, sveikatai nekenksmingas ir nepavojingas darbo sąlygas. Viena iš šios Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatos įgyvendinimui skirtų priemonių – tinkamos darbuotojų saugos ir sveikatos dokumentacijos parengimas įmonėje. Darbų saugos instrukcijos yra ruošiamos tam, kad apsaugoti įmonės darbuotojus nuo visų galimų ir esamų rizikos pavojų. Darbų saugos instrukcijas reikia ruošti tik tiems darbams, kurie kelia pavojų susižeisti. Darbuotojų saugos instrukcijos yra rengiamos pareigoms, darbams arba dirbant tam tikra įranga. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad įmonėms yra privaloma turėti ir priešgaisrinės saugos instrukcijas. Už darbuotojų saugos instrukcijų neparengimą, neturėjimą ar netinkamą instruktavimą gali būti taikoma administracinė atsakomybė, o jeigu dėl to įvyko nelaimingas atsitikimas ir buvo sužalotas ar žuvo žmogus, ir baudžiamoji atsakomybė. Todėl labai svarbu parengti tinkamai ir išsamiai darbų saugos instrukcijas.
Mūsų parengtas darbų saugos ir sveikatos instrukcijas galite įsigyti čia.
PAREIGINIAI NUOSTATAI
Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas numato, kad darbuotojų saugos ir sveikatos vidinė kontrolė įmonėje vykdoma tvirtinant įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijas, pareiginius nuostatus. Nors pareiginiai nuostatai nėra privalomi įmonėms, tačiau valstybinėms ir savivaldybių įmonėms pareiginiai nuostatai yra privalomi pagal Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų pareigybių aprašymo metodiką. Todėl darbdaviai, kurie nepriklauso valstybės ir savivaldybių įstaigoms, aprašyti savo darbuotojų pareigybes ar ne, renkasi patys.
Atkreiptinas dėmesys, kad pareiginiai nuostatai įmonėms yra naudingi, kadangi tai gina abi darbo santykių puses – darbdavį ir darbuotoją. Pareiga lieka antrame plane, pirmiausia tai nauda abiems darbo santykių pusėms. Pareiginiuose nuostatuose suformuojama aiški pareiga, o tai reiškia aiški atsakomybė. Be to darbuotojui, tai žinojimas, ko iš tavęs tikimasi, tai aiškumas savo pareigų ribų, ir, žinoma, galimybė ginti savo teises, kurios konkrečiai įvardytos pareigybės aprašyme. Darbdaviui šis dokumentas suteikia teisę reikalauti, kad darbuotojas įvykdytų savo pareigas taip, kaip numatyta pareiginiuose nuostatuose.
ŽURNALAI
Teisės aktai reglamentuojantys darbų saugą numato, kad darbuotojai turi būti instruktuojami, t. y. supažindinami su darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijomis. Tai dažniausiai yra įforminama instrukcijų žurnale. Taip pat žurnalai reikalingi registruojant asmeninių apsaugos priemonių išdavimą darbuotojams, įregistruojant valstybinių institucijų apsilankymą, sveikatos patikrinimus, incidentus, nelaimingus atsitikimus ir pan.
Dažniausiai yra rengiami šie žurnalai:
1. Darbuotojų saugos ir sveikatos instruktavimų kortelė.
2. Cheminių medžiagų registracijos žurnalas.
3. Asmeninių apsaugos priemonių registravimo žurnalas.
4. Valstybinių institucijų patikrinimo registravimo žurnalas.
5. Sveikatos patikrinimų registravimo žurnalas.
6. Profesinių ligų tyrimo registravimo žurnalas.
7. Lokalinių teisės aktų registravimo žurnalas.
8. Įvykių ir nelaimingų atsitikimų registravimo žurnalas.
9. Incidentų registravimo žurnalas.
10. Gaisrinės saugos instruktavimų žurnalas.