Ar galima mokėti darbo užmokestį darbuotojui kiekvieną savaitę?

Darbo kodekso 34 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad darbo sutartyje šalys susitaria dėl darbo užmokesčio, kuris negali būti mažesnis nei Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta minimali mėnesinė alga (toliau – MMA) arba minimalus valandinis atlygis (toliau – MVA). Tai turi būti susitarta dėl mėnesinės algos arba valandinio atlygio, bet negalima nustatyti, kad šis užmokestis būtų mažesnis nei minimalūs Vyriausybės nustatyti dydžiai. Darbo sutartyje taip pat galima nuspręsti dėl priedų, premijų ar kitokių papildomų mokėjimų, kurie gali būti numatyti darbo užmokesčio sistemose.

Remiantis šia nuostata, darbdavys turi susitarti su darbuotoju dėl konkrečio darbo užmokesčio, kuris negali būti mažesnis nei minimalūs dydžiai, patvirtinti Vyriausybės. Šiuo metu MMA – 924 Eur ir MVA – 5,65 Eur.

Be to, pagal Darbo kodekso 146 straipsnio 1 dalį, darbo užmokestis turi būti mokamas ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, o jei darbuotojas taip prašo – bent kartą per mėnesį. Pažeidus šią pareigą ir mokant darbo užmokestį rečiau nei nustatyta, tai laikoma darbo teisės pažeidimu, už kurį gali būti taikoma administracinė atsakomybė.

Nepaisant to, kad Darbo kodeksas nenustato tiesioginio draudimo mokėti darbo užmokestį kas savaitę, darbdavys negali pažeisti kitų darbo kodekso normų, ypač nenumatyti mažesnio užmokesčio nei MMA ar MVA. Tuo pačiu metu, darbuotojui mokant užmokestį per kalendorinį mėnesį, tai turi būti padaryta ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų nuo mėnesio pabaigos, nebent kitais atvejais numatyta kitaip arba darbo sutartyje nustatyti skirtingi terminai.

Svarbu, kad darbdavys ir darbuotojas susitartų dėl darbo užmokesčio mokėjimo tvarkos, papildomų mokėjimų (premijų, priemokų ir kt.) skaičiavimo ir mokėjimo sąlygų, kaip ir kitų svarbių aspektų. Šie dalykai gali būti numatyti darbo sutartyje arba darbo apmokėjimo sistemoje. Tačiau reikia prisiminti, kad pavėlavus sumokėti darbo užmokestį, gali tekti sumokėti delspinigius už uždelstą laiką, o tai gali sukelti papildomų administracinių darbų darbdaviui.