Svarbu žinoti, kad darbo tarybų veikloje darbuotojų informavimo ir konsultavimo pareigos atlieka reikšmingą vaidmenį. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog šios dvi procedūros nėra tapačios, nors dažnai taip manoma. Tai yra dvi atskiros, savarankiškos procedūros, kurias Darbo kodekso 204 straipsnis aiškiai atskiria. Informavimas nėra sudėtinė konsultavimo dalis, tačiau abi šios pareigos yra esminės ir darbdavys jas privalo vykdyti.

Informavimas reiškia informacijos (duomenų) perdavimą darbuotojams, darbo tarybai ar profesinei sąjungai, siekiant juos supažindinti su klausimo esme. Konkretus klausimas gali būti susijęs su darbuotojų darbo, socialinėmis ar ekonominėmis teisėmis ir interesais.

Konsultavimas apima nuomonių pasikeitimą ir dialogo tarp darbo tarybų ir darbdavio užmezgimą bei plėtojimą. Per informavimo procesą darbdavys privalo laiku ir nemokamai raštu teikti informaciją darbo tarybai ir atsako už pateiktos informacijos teisingumą.

Kolektyvinėse sutartyse, darbdavio ir darbo tarybos susitarimuose bei kitose darbo teisės normose yra nustatytos konkrečios situacijos ir tvarka, pagal kurią darbuotojai turi teisę būti informuoti ir dalyvauti konsultacijose su darbdaviais ir jų atstovais. Tai ypač svarbu sprendžiant darbuotojų darbo, socialinių ir ekonominių teisių bei interesų klausimus.

Pagal Darbo kodekso 206–208 straipsnius darbdavys privalo vykdyti informavimo ir konsultavimo procedūras darbo tarybos, o jei jos nėra – darbdavio lygmeniu veikiančios profesinės sąjungos atžvilgiu, pvz., prieš tvirtinant vietinius norminius teisės aktus, grupinio darbuotojų atleidimo ar verslo perdavimo atvejais.

Pagal Darbo kodekso 205 straipsnį, darbuotojų atstovų reikalavimu vykdomas ir reguliarusis informavimas bei konsultavimas, kuris turi vykti kartą per metus, tačiau ne vėliau kaip iki balandžio 1 d. Darbdavys privalo pateikti informaciją darbo taryboms apie įmonės veiklą, ekonominę padėtį, darbo santykių būklę, galimus užimtumo pokyčius ir kt.

Darbdaviai, kurių įmonėse dirba daugiau nei 20 darbuotojų, privalo kartą per metus, darbuotojų atstovų reikalavimu, pateikti atnaujintą informaciją apie darbo užmokestį, darbuotojus, dirbančius ne visą darbo laiką, nuotolinio darbo praktiką, terminuotų darbo sutarčių būklę ir kitus svarbius duomenis.

Jei darbdavys nevykdo informavimo ir konsultavimo pareigos ar ją vykdo netinkamai, Darbo kodeksas suteikia darbuotojų atstovams teisę inicijuoti darbo ginčą dėl teisės per du mėnesius nuo pažeidimo sužinojimo. Darbo ginčų komisija ar teismas turi teisę panaikinti neteisėtus darbdavio sprendimus ir įpareigoti jį atlikti tam tikrus veiksmus.